Wernisaż wystawy poświęconej twórczości Bogdana Dziworskiego

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej twórczości Bogdana Dziworskiego, który odbędzie się 22 września 2022 roku o godz. 16.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Wystawa będzie prezentowana w holu głównym CINiB-y (poziom 0). Organizatorami wydarzenia są: CINiBA, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Leica 6×7 Gallery Warszawa, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.

Bogdan Dziworski

Operator, reżyser, scenarzysta filmowy, fotograf, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki. Urodził się 8 grudnia 1941 roku w Łodzi. W 1965 roku ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w rodzinnym mieście. Od wielu lat związany jest Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi jako autor licznych filmów dokumentalnych. Od 1979 roku pełni rolę wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (dawniej Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), gdzie sprawował także funkcję dziekana. Współpracuje z wieloma instytucjami akademickimi, kulturalnymi w kraju i zagranicą, między innymi: Warszawską Szkołą Filmową, 6×7 Leica Warsaw Gallery, New York University of the Arts, Museum of Modern Art, Columbia University, Film Society of Lincoln Center, Centro de Capacitacion Cinemato-grafica, Ecole Cantonale d’art. de Lausanne, Den Danske Film Skole /The National Film School of Denmark, University of Lincoln.

Bogdan Dziworski jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików, ZAIKS-u oraz Piql. To autor kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych.  Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach, m.in w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu, Kantonie, Los Angeles czy Columbi. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in: Srebrnego Lajkonika na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1973, 1977, 1979 i 1985), Złotego Smoka (Grand Prix) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie 1983, Nagrody Gierssona (za najlepszy film dokumentalny w Wielkiej Brytanii 1996), Nagrody FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen 1977, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w New Delhi 1979, Srebrnego Gentiana na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Trento 1979, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w San Sebastian 1979, Złotego Gołąbka na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Lipsku 1979, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Cortina d’Ampezzo 1983, II nagroda na Międzynarodowym. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Marsylii 1993. Jego film Hommage à Beksinski miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Program wydarzenia:

16.00: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor CINiB-y: powitanie zaproszonych gości otwarcie uroczystości (sala konferencyjna)

16.10: dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, Dziekan Szkoły Filmowej UŚ: Dziworski – nauczyciel (sala konferencyjna)

16.25: Maciej Kędziora: rozmowa z Prof. Dziworskim: Dziworski – twórca filmowy, projekcja filmu Kilka opowieści o człowieku, dyskusja (sala konferencyjna)

17.15: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor CINiB-y: zaproszenie do przestrzeni wystawienniczej

17.20: Patryk Wiśniewski, Leica 6×7 Gallery Warszawa: Dziworski – fotograf (hol główny, przestrzeń wystawiennicza)

17.35: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor CINiB-y: zaproszenie do zapoznania się z wystawą (hol główny, przestrzeń wystawiennicza)

wernisaż wystawy Bogdan Dziworski plakat