TRAMPOLINA DO SŁAWY

Polskie festiwale filmowe

to kuźnia młodych talentów a także ugruntowanie zdobytej już pozycji w świecie filmu. Biblioteka posiada materiały filmowe z niektórych festiwali.

Kino Na Granicy

W Cieszynie, mieście w połowie czeskim, a w połowie polskim kino znosi granice – polskie nowości wyświetlane są obok czeskich arcydzieł, z publicznością spotykają się aktorzy i reżyserzy z obu krajów

Przede wszystkim jednak spotkać tu można grupę serdecznych ludzi, którzy kochają kino, kulturę naszych południowych sąsiadów i… czeskie piwo.  

Kiedy i gdzie?

Przełom kwietnia i maja. Cieszyn.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera to jedna z najmłodszych wśród najważniejszych imprez filmowych w Polsce, a jej historia zaczęła się w 2008 roku. Organizatorzy krakowskiego festiwalu od raz wskoczyli na najwyższy organizacyjny poziom, a wśród jurorów i gości festiwalu byli tacy artyści jak Andriej Zwiagincew, Jane Campion, Peter Weir, Tim Roth, Udo Kier, Luc Besson, Volker Schlondorff czy Petr Zelenka.

Co oprócz wielkich gwiazd może przyciągać kinomanów do Krakowa? Różnorodność. Off Camera to bardzo zróżnicowana propozycja filmowa – obok dzieł arthouse’owych znajdziemy także propozycje bliższe głównemu nurtowi.  Jeśli dodamy do tego towarzyszący Off Camerze konwent serialowy Canal+ Con oraz dziesiątki plenerowych imprez i projekcji organizowanych m.in. na dachach krakowskich kamienic, otrzymamy kilkudniową towarzysko-filmową ucztę pełną atrakcji i niezapomnianych widoków.

Kiedy i gdzie?

Przełom kwietnia i maja. Kraków.

Doc Against Gravity

Doc Against Gravity to festiwal, który niczym lustro odbija otaczającą nas rzeczywistość. Tutaj, bez wychodzenia z kina możesz poznać okrutną prawdę o ludobójstwie w Indonezji i syryjskiej wojnie, dowiedzieć się, jak gospodarcze i cywilizacyjne przemiany zmieniają kultury w odległych częściach świata, a także posłuchać intymnych opowieści o ludziach borykających się ze swoimi małymi-wielkimi problemami.

Nie byłoby tego festiwalu, gdyby nie Artur Liebhart, człowiek-instytucja, znakomity organizator szaleńczo zakochany w kinie. To dzięki niemu Doc Against Gravity doczekało się już czternastu edycji (w międzyczasie zmieniając nazwę) i stało się jedną z największych i najlepiej zaprogramowanych filmowych imprez w Polsce.

Kiedy i gdzie?

Maj. Warszawa-Gdynia-Bydgoszcz-Wrocław-Lublin

Festiwal Muzyki Filmowej

W Krakowie kompozycje filmowe rozbrzmiewały w niezwykły sposób dzięki efektownym wizualizacjom i wielkim koncertom, a w ciągu niespełna dekady festiwal stał się jedną z najważniejszych imprez poświęconych muzyce filmowej na świecie.

Kiedy i gdzie?

Maj. Kraków.

Węgiel Film Festival

Węgiel Film Festival to wydarzenie wyjątkowe. Węgiel to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal filmowy organizowany całkowicie przez studentów! Co roku Węgiel tworzą studenci drugiego roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego.

Kiedy i gdzie?

Maj. Katowice.

Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy, którego pierwsza edycja odbyła się w 1961 roku, jest dziś seniorem wśród polskich festiwali. Seniorem bardzo żywotnym i świadomym swojej wartości.  Bo krakowska impreza to prawdziwe święto kina dokumentalnego i jeden z najważniejszych festiwali dokumentalnych na Starym Kontynencie. Dość powiedzieć, że jego zwycięzcy uzyskują kwalifikację do rywalizacji o Oscara dla najlepszego dokumentu, filmu krótkometrażowego i animacji.

Krakowski Festiwal Filmowy to szczególna gratka dla tych, którzy kochają polski dokument. Nigdzie indziej nie zobaczycie w tak krótkim czasie tak wielu ciekawych filmów dokumentalnych zrealizowanych przez polskich filmowców.

Kiedy i gdzie?

Przełom maja i czerwca. Kraków.

Młodzi i Film. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych

O festiwalowe laury walczą tu pełnometrażowe i krótkometrażowe pierwsze filmy przygotowywane przez polskich reżyserów, na kinowych ekranach obejrzeć można najciekawsze debiuty światowego kina, a filmowy program uzupełniają spotkania z twórcami, koncerty i całonocne imprezy.

Kiedy i gdzie?

Czerwiec. Koszalin-Mielno.


Transatlantyk Festival

Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara i jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, w 2011 roku powołał do życia festiwal, który jest nieco inny niż wszystkie. Transatlantyk to więcej niż przegląd najciekawszych i najlepszych filmów ze świata – to interdyscyplinarna rozmowa na temat stanu kultury i cywilizacji

Transatlantyk jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. W jego trakcie odbywają się dwa konkursy dla młodych kompozytorów. W pierwszym, Film Music Competition artyści komponują utwory do dwóch krótkich filmów, zaś w drugim , Transatlantyk Instant Composition Contest tworzą muzykę bezpośrednio po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego , mając do dyspozycji jedynie fortepian, talent i wyobraźnię.

Kiedy i gdzie?

Lipiec. Łódź.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Filmowe Dwa Brzegi przez wielu kinomanów uznawane są za najprzyjemniejszy spośród filmowych festiwali. Głównie ze względu na niezobowiązujący charakter. W Kazimierzu Dolnym i Janowcu nie ma czerwonych dywanów, ścianek i celebryckiego splendoru. Aktorów i reżyserów spotkać można w festiwalowej kawiarni i na ulicach miasteczka, a sam festiwal jest przede wszystkim okazją do spotkania.

Spotykają się tu teatr, muzyka, literatura i kino. Filmy wyselekcjonowane na najważniejszych europejskich i światowych festiwalach prezentowane są obok klasycznych arcydzieł kina i nowych produkcji polskich twórców. Retrospektywy aktorów i reżyserów, pokazy plenerowe, koncerty i cała reszta festiwalowych atrakcji, a także aura pięknego miejsca składają się na imprezę, na którą chce się wracać.

Kiedy i gdzie?

Przełom lipca i sierpnia. Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Nowe Horyzonty stały się jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, przy okazji wychowując sobie grono wiernych fanów. Sprawcą całego tego zamieszania jest Roman Gutek, człowiek, który w ciągu minionych dwudziestu lat wprowadził do polskich kin obrazy mistrzów współczesnego kina- Almodovara, von Triera, Greenwaya, Jarmusha czy Wong Kar-Waia.

Kiedy i gdzie?

Sierpień. Wrocław.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Jeśli chcesz zobaczyć niemal wszystkie polskie filmy minionego roku, w Gdyni możesz zrobić to w ciągu jednego tygodnia. Oto najbardziej prestiżowy festiwal polskich filmów fabularnych.

Z czasem zmieniała się formuła, a festiwal z przeglądu kina narodowego czasem zmieniał się w autorski, ciut bardziej elitarny wybór najlepszych produkcji. Ale Gdynia zawsze pozostawała punktem odniesienia dla branży filmowej i kinomanów, którzy właśnie tutaj mogli zobaczyć, w jakiej kondycji znajdują się rodzimi autorzy i co nadwiślańskie kino mówi nam o otaczającym świecie.

Kiedy i gdzie?

Wrzesień. Gdynia.  

Warszawski Festiwal Filmowy

Tu zobaczyć można najciekawsze nowe filmy z różnych części świata, dokument idzie ramię w ramię z fabułą, a w festiwalowym programie sąsiadują artystyczne eksperymenty i hollywoodzkie thrillery. Co najważniejsze – większość z nich to naprawdę udane i interesujące produkcje, wśród których każdy kinoman znajdzie propozycję dla siebie.

Kiedy i gdzie?

Październik. Warszawa.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage

Camerimage zyskało renomę jednego z najważniejszych festiwali sztuki operatorskiej na świecie. Ale myli się ten, kto sądzi, że Camerimage to impreza ściśle środowiskowa – dziesiątki spotkań, wykładów, pokazy najlepiej sfotografowanych filmów, to tylko część atrakcji przygotowywanych co roku przez organizatorów.

Kiedy i gdzie?

Listopad. Bydgoszcz.

żródło : przewodnik Culture.pl